به نقل از وبلاگ بهاره رهنما:

      "چندین روز پیش مقاله ای در روزنامه شرق خواندم با عنوان کتابت را جا بگذار. در آن مقاله از حلقه تکرار شونده ای یاد شده بود که در همه جای دنیا توسط آدم های اهل مطالعه و البته آدم های پر شورو با حال راه افتاده بود . حلقه ای که با جا گذاشتن کتابهایی که دوست داریم بعد از پایان خواندنشان در محل های عمومی مثل : مترو اتوبوس تاکسی .مطب دکتر یا مثلا فرودگاه شکل میگرفت . در این مورد آخر یعنی قرودگاه خوب یادم هست که یک بار کلی اراجیف شخصی برای دوستی نوشته بودم اول کتاب شعر  پابلونرودا: "هوا را از من بگیر خنده ات را نه " و او کتاب را در فرودگاهی جا گذاشت . تا مدت ها فکر میکردم که واقعا کسی که این کتاب را پیدا میکمد با این عنوان شاعرانه و در تضاد با مسخره بازی هایی که من در تقدیم کتاب آورده بودم و اغلب هم اسم حیوان هایی بود که دوستم شبیه شان بود :))چه فکر میکند ؟ خلاصه شد خاطره با مزه ای که هنوز هم یاداوریش می خنداندم . من پیشنهاد می دهم که بیایید این حلقه را برای کتاب های ایرانی در ایران و جهان را ه بیندازیم . در نورد کتابهای یکه به شیوه این حلقه در سطح دنیا شناورند ,حتی سایتی هست که شما می توانید سفر کتاب به جا گداشته تان را پی گیری کنید و مشخصه اش یادداشت کوتاهای است که اول کتاب به نام خودتان یا یک نام مستعار میگذارید و نیز محل به جا گذاشتنتان .دنیا تغیر کرده و این روزها می توان حتی به عمد چیزی را جا گداشت و خوشحال هم بود .  یکی از دوستان روزنامه نگار من به زودی سایتش را راه خواهد انداخت یا شاید یک وبلاگ بسازد برایکه کسانی که کتاب جا می گذارند  تا بیایند کامنت بگذارند که کی و کجا چه کتابی را جا گذاشته اند ؟ و بعد یکی دیگر که کتاب را پیدا میکند بیاید و بگوید کتاب را کی و کجا پیدا کرده و باز هم او بعد تر کامنت بگذارد که کتابی را که پیدا کرده و خوانده کجا جا گذاشته و البته باید آدرس سایت یا وبلاگ مربوط به این حلقه گم و پیدا شدن کتاب هم در کنار یادداشت مان در صفحه اول کتاب بگذاریم و شاید توضیحی در مورد این کار "

             -----------------------------------------------------------------------------

 ایده خیلی جالبی است. اما واقعا چند درصد از ما کتاب خوان هستیم؟ چند درصد از ما کتابی رو تا پایان خوانده ایم... فکر می کنید چه کسانی کتاب را پیدا می کنند و آنها چه بلایی سر کتاب ما می آورند؟ چند تا کودک پیدا می کنند و با آن موشک بازی می کنند یا مثلا در فرودگاه خدمتکار می آید و با کاغذهای آن شیشه هواپیما را تمیز می کند!

چمیدونم مثلا توی اتوبوس پیداش می کنن و از پنجره می اندازنش بیرون.. یا تو تاکسی میدنش به تاکسیرانی تا صاحبش پیدا بشه!!!(اگه خیلی معرفت داشته باشن)

واقعا آمار کتابخونی ما پایین هست و به نظرم به جای این طرح ها بهتر هست توی وبلاگهامون از کتابهایی که داریم می خونیم بنویسیم و به نوعی تبلغ کنیم تا بقیه هم بخونن..

هر چند به شخصه من خیلی دوست دارم کتابم رو جایی جا بگذارم و از واکنش مردم نسبت به اون مطلع بشم...

 

نوشته شده در ۱۳۸٩/۸/٤ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ توسط علیرضا نظرات () |